17 XI 1911: trzeci most na Wiśle w Krakowie


Decyzję o finansowaniu i budowie Trzeciego Mostu na Wiśle w Krakowie (zwanego też Mostem Krakusa, ustawionego w miejscu dzisiejszego Mostu Powstańców Śląskich) podjęto w 1908 roku. Most miał łączyć Podgórze z Krakowem, gdyż stojący nieopodal Most Podgórski (dziś w tym miejscu kładka Bernatka) nie spełniał wymogów wzmożonego ruchu między miastami. Pierwotnie planowano ukończenie budowy w 1910 roku, ale ze względów na duże mrozy i uszkodzenia konstrukcji stawianie go przedłużyło się do 20 stycznia 1913 roku, kiedy to został otwarty dla ruchu.

Uroczystości połączenia Podgórza z Krakowem. Spotkanie i powitanie rad miejskich krakowskiej i podgórskiej na Trzecim moście, 1915 [źródło]
Most trwał w najlepsze do 1945 roku, kiedy hitlerowcy opuszczający Kraków podłożyli pod niego ładunek wybuchowy i został zniszczony. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto jego odbudowę, jednak bez charakterystycznych dekoracji na podwieszeniach.

Lata 1920-1930 [źródło]
Odbudowany most Krakus po II wojnie [źródło]
W tej formie przetrwał do lat 70. XX wieku, kiedy to rozebrano go i postawiono nowy, jednak korzystając z oryginalnych podpór. Współczesny Most Powstańców Śląskich jest trwalszy, bezpieczniejszy i szerszy, jednak nic w nim nie pozostało z dawnego uroku (kto widział, ten wie).

Most kolejowy (na lewo) i Most Krakusa (tzw. Trzeci Most ), 1920 [źródło]
Ciekawa jest natomiast historia części z rozebranego Mostu Krakusa. Prasa w latach 70. podawała, że miał być w całości przetransportowany drogą wodną do Leżajska i tam stanąć, jednak zanim to zrobiono część konstrukcji skradziono, a poza tym taka przeprawa byłaby bardzo kosztowna i niekoniecznie zakończona powodzeniem ze względu na zbyt niski stan wód Sanu, którym most miałby "wędrować". Inna wersja mówi, że fragmenty starego mostu zostały przetopione w Nowej Hucie. Gdzieś w sieci trafiłam też na informację, że jakimś cudem został przetransportowany na Mazury. Wielce prawdopodobne jest też, że po prostu oddano go na złom, a szkoda.

Fragment prasowy pochodzi z "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" 1911, nr 263 (17 XI)


Bibliografia:
1. kraków.gazeta.pl
2. fortycki.pl
3. Podgórze.pl
4. spacer z przewodnikiem (wirtualny)

1 komentarz:

  1. http://janekpisze.blogspot.com/2013/10/wisa-jako-rzeka-graniczna-dwoch-panstw.html - polecam też u mnie ten wpis, bo sporo więcej informacji o Wiśle jako... rzece granicznej dwóch państw!

    OdpowiedzUsuń